AI, risk och fejknyheter: Navigera i den digitala djungeln

En animerad bild med silhuetter av människor runt en dator

Kurser för alla

Som en del av Nitus nätverk erbjuder Nova en kurs i AI, risk och fejknyheter: Navigera i den digitala djungeln, som ges av Linköpings universitet.

Fejknyheter är ett grundläggande problem för demokratiska samhällen, och med utvecklingen av AI har detta problem blivit större. Det är enklare att tillverka stora mängder fejknyheter och sprida dem, och fejknyheterna har också ofta blivit mycket svårare att avslöja. Det är nödvändigt att vi lär oss hur dessa hot ska hanteras, och att utveckla metoder för att möta dem. Kursen ger en överblick över läget idag samt hur vi kan hantera problemen.

Kursen ges via nätet från Linköpings universitet.

Fyra träffar på plats på Nova, kl. 17-19 vid samtliga tillfällen:

  • 17 september,
  • 8 oktober,
  • 5 november
  • 26 november

Detta är en öppen nätkurs (MOOC), vilket innebär att du studerar självständigt med stöd av materialet på kurssidorna. Vid de fyra träffarna på Nova möter du dock kursens lärare i realtid.

Kursen beräknas omfatta cirka 20–40 timmars studier. Om du främst skummar igenom momenten, lyssnar på föreläsningarna och översiktligt tar del av texter och videomaterial räcker i regel 20 timmar. Om du i stället går igenom föreläsningarna flera gånger, antecknar, reflekterar över innehållet och följer upp texter och videolänkar kan det ta 40 timmar eller mer.

Kursen består av fyra moduler med olika inriktning och omfattning. Tillsammans behandlar de hur AI fungerar, vilka hot och risker tekniken kan medföra för tillgången till korrekt information samt vilka åtgärder som kan vara möjliga. Varje modul avslutas med ett kort kunskapstest som ger en översiktlig bild av vad du tagit till dig.

Det finns inga krav på förkunskaper eller särskild behörighet för att delta i kursen.