Avgiftskontroll förskola och fritidshem

pojke leker med klossar på golvet

Nu har vi kontrollerat avgifter för förskole- och fritidshemsplacering utifrån inkomst för året 2024. Om du har fått brev om detta har du betalat för lite för förskole- eller fritidshemsplaceringen för år 2024, i förhållande till din inkomst. Kontrollen gör vi mot Skatteverket och din taxerade inkomst.

Om du har betalat för lite beror det på att du har angett för låg inkomst till oss. Inkomsten skriver du in i e-tjänsten för förskola och fritidshem.

Vi gör kontrollen med två års fördröjning. Anledningen är att Skatteverkets uppgifter inte finns tillgängliga tidigare. Hösten 2026 gör vi en avgiftskontroll på de som hade sitt/sina barn på förskola eller fritids under 2024.

Fakturorna skickas ut i mitten av oktober 2026.

Möjlighet till avbetalning

Vid behov av en avbetalningsplan kan du kontakta servicecenter när fakturan har kommit.

Har du betalat för mycket?

Det finns också vårdnadshavare som vid kontrollen visat sig betalat för mycket i avgift, och som kommer att få en återbetalning. Mer information om det kommer i slutet av oktober. 

Frågor eller funderingar?

Har du frågor kring ovanstående är du välkommen att kontakta oss via servicecenter på telefon 010-35 60 000 eller avgiftskontroll@oskarshamn.se.