Havslätts våtmark återställs – begränsad framkomlighet på motionsslingan

Karta över arbetsområdet i Havslätts friluftsområde. Kartan visar det område som återställs till våtmark samt motionsslingan där arbeten utförs under vecka 40–42. Röda och blå linjer visar arbetsområden för vecka 40 respektive 41. Under vecka 42 pågår finjusteringar för båda områden. Ett område fylld med streckade linjer visar återställd våtmark. En norrpil finns uppe till höger.

Nu är det dags att återställa det tredje området i Havslätts friluftsområde till våtmark. Det görs genom att utloppsdiket från området läggs igen.

Åtgärden är en del av Oskarshamns kommuns arbete för en bättre vattenmiljö och bidrar framför allt till miljökvalitetsmålen Myllrande våtmarker och Ett rikt växt- och djurliv. Även flera andra miljökvalitetsmål berörs, bland annat Begränsad klimatpåverkan, Ingen övergödning, Levande sjöar och vattendrag och Grundvatten av god kvalitet.

Begränsad framkomlighet vecka 40–43

I samband med arbetet kommer delar av den intilliggande motionsslingan att höjas och justeras. Under vecka 40–43 är framkomligheten därför begränsad på delar av motionsslingan.

Det kommer att förekomma transporter med lastbilar och grävmaskiner i området. Välj en annan väg och gå inte in i arbetsområdet. Håll minst 80 meters avstånd till arbetsmaskinerna.

Se kartan för information om arbetsområdet och den berörda delen av motionsslingan.

Varningsskyltar kommer att sättas upp vid arbetsområdet för att uppmärksamma pågående arbete och begränsad framkomlighet.